Kaip susidoroti su stipriais kaklo ir nugaros skausmais
Nugaros ar kaklo skausmas visada atsiranda per staiga ir netinkamu laiku. Tai paverčia gyvenimą kančia, išmuša iš įprasto ritmo ir lieka tik vienas
Grįžus į treniruotes po pertraukos ar išbandžius naują pratimą, dažniausiai užplūsta jėgos ir energija. Tiesa, kitą dieną vietoj geros nuotaikos jaučiate intensyvų ir traukiantį skausmą raumenyse, sustingimą, silpnumą, kad net nesinori keltis iš lovos.
Ši būklė dažnai atsiranda dėl uždelsto raumenų skausmo (DMP-delayed muscle pain) t.y. raumenų skaidulų uždegimo, kurį sukelia mikrotraumos fizinio krūvio metu.
Žinoma, raumenims atsistatyti prireiks laiko. Tačiau yra keletas būdų, kaip pagreitinti šį procesą ir sumažinti skausmą. Mes pasidalinsime su jumis keletu paprastų patarimų.
Mityba ir skysčiai
Maistas ir vanduo padeda organizmui greičiau atsigauti ir papildyti prarastą energiją. Todėl svarbu užkąsti valandą prieš ir per dvi valandas po treniruotės – tai bus tik į naudą.
Jei norite užkandžiauti prieš treniruotę, rinkitės sveikus angliavandenius, tokius kaip viso grūdo kruopos. O po treniruotės – angliavandenių ir baltymų derinys, padedantis raumenims atsistatyti. Tai gali būti sumuštinis su žemės riešutų sviestu arba kalakutiena su daržovėmis.
Su skysčių praradimu pasišalina ir mineralai, todėl svarbu atstatyti vandens balansą ir iškart po treniruotės pradėti gerti skysčius (vandenį, žaliąją arbatą).
Naudokite R.I.C.E metodą
R.I.C.E metodas dažniausiai naudojamas sunkioms sportinėms traumoms, tačiau DMP atveju gali padėti sumažinti patinimą, malšinti skausmą, padidinti lankstumą, pagreitinti raumenų atsistatymą ir greitai grįžti prie įprasto treniruočių grafiko.
R.I.C.E pavadinimas kilęs iš šių angliškų žodžių santrumpos:
Svarbu žinoti: taikant šį metodą, gali būti kontraindikacijų - pavyzdžiui, jei tai trauma, o ne DMP, ledas numalšins skausmą, bet pagrindinė priežastis niekur nedings. Todėl pirmiausia, jei po treniruotės jaučiate intensyvų skausmą, turėtumėte pasikonsultuoti su gydytoju.
Nepamirškite tepalo nuo skausmo
Galite išbandyti gydomuosius tepalus, kurie yra sukurti ūminiam skausmui malšinti.
Dažniausiai tokie vaistai turi nuskausminantį ir šildantį poveikį. Gali padėti esant mikrotraumai ir raumenų uždegimui (DMP).
Skausmą malšinančių tepalų poveikis yra susijęs su unikalia sudėtimi – juose gali būti net kelios veikliosios medžiagos, papildančios ir sustiprinančios viena kitos veikimą, kaip antai:
Beje, butent tokios sudėties tepalus sportininkai gali naudoti prieš treniruotę kaip raumenis apšildančią priemonę. Tam nedidelis kiekis tepalo užtepamas ant odos ir švelniais judesiais masažuojamas tol, kol oda parausta. Po treniruotės tepalas nuplaunamas nuo odos vėsiu vandeniu.
Panaudokite masažą
Raumenų masažas per dvi valandas po treniruotės gali žymiai sumažinti DMP simptomus. Lengvas tempimas ir raumenų masažas gali ženkliai sumažinti raumenų įtampą, spazmus. Be to, masažas gerina kraujotaką ir limfos tekėjimą, dėl to sumažėja patinimas, pagreitėja raumenų atsistatymas.
Nereikėtų užsiimti savimasažu – kyla pavojus, kad jį darysite neteisingai ir tik pabloginsite raumenų būklę. Norėdami atlikti masažą, turėtumėte pasikonsultuoti su specialistu.
Saikingai mankštinkitės
Žinoma, esant ūmiam raumenų skausmui, štangos kilnoti nerekomenduojama. Tačiau ilgai gulėti lovoje irgi neverta - raumenys gali susilpnėti, o atnaujinus užsiėmimus yra tikimybė susižeisti.
Todėl, kūnui pailsėjus, rekomenduojama užsiimti saikingu fiziniu aktyvumu. Pavyzdžiui, tai gali būti joga ar pilates, kurie padės raumenims atgauti buvusį elastingumą ir greičiau sugrįžti į normalią būseną.
Svarbu – raumenų atsistatymui būtinas lengvas tempimas. Dinamiškas ir stiprus tempimas juos tik žaloja. Kitas variantas: kardio treniruotės nedidinant pulso – lengvas bėgiojimas, intensyvus ėjimas, kardio treniruoklis. Visa tai padės pagerinti kraujotaką, pagreitins pieno rūgšties išsiskyrimą, todėl sumažės ir raumenų skausmas.