Kaip susidoroti su stipriais kaklo ir nugaros skausmais
Nugaros ar kaklo skausmas visada atsiranda per staiga ir netinkamu laiku. Tai paverčia gyvenimą kančia, išmuša iš įprasto ritmo ir lieka tik vienas
Šiuolaikinis žmogus kasdien atlieka tuos pačius įprastus veiksmus, kuriems neteikia didelės reikšmės, pavyzdžiui, ilgai sėdi prie kompiuterio, nerimauja dėl darbo ir labiau mėgsta važiuoti automobiliu, negu eiti pėstute.
Visa tai gali neigiamai paveikti jūsų sveikatą, sugadinti laikyseną ir sukelti raumenų skausmą. Norint padėti savo nugarai, kartais pakanka atsikratyti šių žalingų įpročių, kuriuos čia ir aptarsime.
Įprotis Nr.1. Nejudrus gyvenimo būdas
Tipiška situacija: atsikėliau vėlai ryte, nespėjau prasimankštinti ir iš karto sėdau į automobilį ar autobusą ir nuvažiavau į darbą. Sėdėjau ofise beveik 8 valandas, o vakare grįžau namo ir priguliau ant sofos su knyga ar išmaniuoju telefonu. Taigi,tokiu būdu, diena po dienos gali išsivystyti hipodinamija – būklė, atsirandanti dėl judėjimo stokos ir sukelianti organizmo funkcijų, įskaitant raumenų ir kaulų sistemą, sutrikimus, bei nugaros problemas.
Bėda ta, kad, jei žmogus visą dieną praleidžia vienoje sėdimoje padėtyje, raumenys ir sąnariai negauna pakankamai mitybos ir nusilpsta...
Ypač kenksminga dirbti lovoje – gulint ar sėdint ant minkšto paviršiaus per daug įsitempia visos kūno dalys. Dėl to jūsų kūne gali atsirasti nugaros sustingimo pojūtis, kaklo skausmas ir kiti nemalonūs pojūčiai kūne.
Įprotis Nr.2. Per didelis krūvis
Būna ir kitaip – atrodo, eini į sporto salę, sportuoji ir daug vaikštai, bet vis tiek skauda nugarą. Dažniausiai yra dvi priežastys: galbūt esmė slypi netinkamoje technikoje, pavyzdžiui, galite ne taip pasilenkti prie štangos, pertempti juosmens srities raumenis. Diskomfortas nugaroje gali būti OMB (uždelsto raumenų skausmo) sindromas – raumenų skaidulų uždegimas dėl mikro traumos fizinio krūvio metu. Dažniausiai skausmas atsiranda ne iš karto po treniruotės, o po 24-36 valandų, todėl jis ir vadinamas uždelstu.
Įprotis Nr.3. Neteisinga laikysena
Laikysena priklauso nuo nugaros sveikatos, o nugaros sveikata – nuo laikysenos. Jei žmogus pasilenkia ar susikūprina, raumenys taip pat yra priversti užimti nenatūralią padėtį. Iš čia atsiranda skausmas, diskomfortas, o kartu ir kitos neigiamos pasekmės organizmui – kvėpavimo sutrikimai, nuovargis, galvos skausmai.
Jogos užsiėmimai padės sustiprinti nugaros raumenis ir pagerinti laikyseną
Įprotis Nr.4. Skersvėjai
Vasarą bet kokį vėjo dvelksmą suvokiame kaip dovaną ir net nesusimąstydami sėdime prie atviro lango ar po kondicionieriumi. Tačiau skersvėjis yra pavojingas, nes jis veikia organizmą lokaliai.
Jei žmogus eina gatve šaltyje ir šąla – įsijungia jo organizmo gynybinės funkcijos – per kūną perbėga šaltkrėtis, atsiranda drebulys, kūnas įsitempia. Visa tai padeda padidinti šilumos gamybą ir greičiau sušilti.
Visai kas kita, kai sėdi namuose šiltai ir tau į nugarą pučia vėsus vėjelis. Kūnas nejaučia, kad šalta ir neįjungia savo gynybos – oro srautas vis labiau veikia odą, raumenis, kūnas vėsta vis giliau. Rezultatas - miozitas (raumenų uždegimas), taip vadinamas "lumbago" - tai aštrus skausmas, ypač pasireiškiantis judant, apatinėje nugaros dalyje, tarp menčių arba kaklo srityje.
Įprotis Nr.5. Stresas
Atrodo, kad problemos darbe ir namuose, pervargimas, nerimas, baimė ir kitos neigiamos emocijos gali paveikti tik psichologinę žmogaus būseną ir nuotaiką. Taip nėra – stresas gali pasireikšti ir fiziškai, ypač raumenų spazmais.
Stresas- tai organizmo reakcija į tam tikrą grėsmę. Anksčiau tai buvo plėšrūnas, o dabar, pavyzdžiui- piktas viršininkas. Raumenys susitraukia, kūnas įsitempia ir ruošiasi kovoti su dirgikliu. Jei reakcija įvyksta ir grėsmė pašalinama, kūnas vėliau atsipalaiduoja. O jei dirgiklis išlieka, tai stresas niekur nedingsta, vadinasi, ir raumenys toliau lieka įsitempę. Nuo to pirmiausia kenčia nugara.
Beje, spazmuojantis galvos skausmas atsiranda irgi dėl ilgai trunkančio galvos ir kaklo raumenų įtempimo streso metu.
Vienas iš būdų susidoroti su raumenų įtempimu yra fizinis aktyvumas,- bėgimas ar ėjimas.
Įprotis Nr.6. Miegas ant netinkamo čiužinio
Kai kurie žmonės mėgsta miegoti itin minkštoje lovoje, o kiti - ant per daug kieto paviršiaus. Abu kraštutinumai kenkia: dėl per kieto čiužinio ir suspaudimo, gali sutrikti kraujotaka, o per minkštas čiužinys - priešingai, smunka nuo svorio ir, pasirodo, žmogus miega kaip hamake.
Dėl to nugara 8 valandas būna nenatūralioje padėtyje - nenuostabu, kad ryte galite jaustis pavargę ir neišsimiegoję. Tad optimalu ieškoti aukso vidurio.
Kaip išvengti nugaros skausmo?
Bent jau stenkitės daugiau judėti, venkite skersvėjų ir išmokite atsipalaiduoti. O jei diskomfortas nugaroje vis tiek atsiranda, galite pasitepti gydomuoju tepalu, skirtu ūminiam raumenų skausmui malšinti. Jame gali būti keletas veikliųjų medžiagų, kurios turi nuskausminančių savybių:
Tokius tepalus, turinčius terminį poveikį, galima naudoti kaip šildantį tepalą prieš treniruotę – juo aplikatoriumi užtepama ant odos ir švelniai masažuojama tol, kol oda parausta. Po treniruotės tepalas nuplaunamas nuo odos vėsiu vandeniu.