Grįžti į straipsnius

Apatinės nugaros dalies skausmas: patologija ar norma?

Kas nei karto gyvenime nepatyrė nugaros skausmo? Jis gali būti trumpalaikis, pavyzdžiui, po darbo sodo sklype ar keliant svorius, arba pasikartojantis bei lėtinis. 

Pasak mokslininkų, nugaros skausmai yra itin dažna suaugusiųjų problema ir dažniausia negalios priežastis pasaulyje [1, 2]. Per gyvenimą nugaros skausmai pasireiškia daugumai (iki 85 proc.) žmonių [3]. Tinkamai parinkus gydymą, šią bėdą  galima pamiršti vidutiniškai po 4 gydymo savaičių. Tačiau maždaug kas penktam 20-59 metų pacientui pasireiškia lėtiniai nugaros skausmai, t. y. trunkantys 3 ar daugiau mėnesių [4]. Tai sukelia didžiausią žalą, susijusią su negalia, ir atneša didelių ekonominių nuostolių. 

Kas sukelia nugaros skausmą?  

Pavienius skausmo epizodus apatinėje stuburo dalyje gali sukelti fizinis neveiklumas, sėdimas gyvenimo būdas. Ne paslaptis, kad biuro darbuotojai visą dieną praleidžia statinėje padėtyje prie kompiuterio, namo grįžta autobusu ar automobiliu, o vakarą leidžia ne sporto salėje, o kėdėje prie televizoriaus. 

Ir atvirkščiai, priešingai nei sėdimas gyvenimo būdas, didelis fizinis aktyvumas – darbas sode, sunkūs pirkinių krepšiai, netinkamai parinktas pratimų kompleksas sporto klube – taip pat gali išprovokuoti stiprius nugaros skausmus. 

Urologinės ir ginekologinės skausmo priežastys 

Apatinės nugaros dalies skausmus gali sukelti ne tik stuburo problemos, bet ir ginekologinio ar urologinio pobūdžio problemos.  

Nepamirškite, kad apatinės nugaros dalies maudimas būdingas vangiems patologiniams procesams. Tai yra lėtinis pielonefritas, navikai. Ūmus skausmas gali atsirasti sergant šlapimtakio akmenlige su šlapimtakio obstrukcija (užsikimšimu), ūminiu nefritu. 

Stuburo patologijos 

Tačiau, remiantis medicinine statistika, daugiau nei 80 % nusiskundimų nugaros skausmais yra tiesiogiai susiję su nugaros raumenų ir kaulinio audinio sutrikimais bei stuburo patologija – osteochondroze, reumatu, išialgija, lumbago, neuralgija. 

Netreniruotų raumenų perkrova (pavyzdžiui, dirbant lauke), staigūs (neparuošti) judesiai, per didelis fizinis krūvis gali sukelti nugaros raumenų ir jų jungiamojo audinio membranų (fascijų) mikrotraumas. Tokiu atveju pasireiškia ūmus skausmas apatinėje nugaros dalyje (vienoje pusėje). Pažeistas raumuo įsitempia, jame jaučiami skausmo impulsai. Vadinamasis miofascialinis sindromas yra dažna problema, kuri vis dėlto gerai reaguoja į gydymą. 

Osteochondrozė yra dar viena dažna nugaros problema. Mūsų laikais ji yra daug „jaunesnė“: jei anksčiau ši diagnozė buvo siejama su vyresnio amžiaus žmonėmis, tai dabar osteochondrozė diagnozuojama ir trisdešimtmečiams. Vaistų asortimentas didžiulis, bet kaip teisingai pasirinkti ir nepakenkti organizmui? 

Žinoma, būtinai reikėtų kreiptis į gydytoją, kuris nustatys nugaros skausmo priežastį ir paskirs gydymą. Nesinaudokite savigyda. Jei skausmas yra susijęs su stuburo patologija, patyręs gydytojas nukreips jus į rentgeno diagnostiką arba juosmens srities MRT. Remdamasis tyrimo rezultatais, paskirs vaistus nuo uždegimo, skirs  kineziterapijos mankštas, patars, kokia veikla turėtų būti ribojama, nukreips masažui ar manualinei terapijai. 

Paprastai nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU) yra veiksmingi. Jie suteikia ryškų priešuždegiminį ir analgezinį poveikį. Tačiau šie vaistai turi daug šalutinių poveikių ir kontraindikacijų, todėl juos vartoti reikia labai atsargiai. Vartojant NVNU, būtina gydytojo konsultacija, įskaitant kontraindikacijų dėl jų vartojimo paaiškinimą. 

Ekspertai pažymi, kad šiuo atveju ne mažiau veiksmingas yra vietinis gydymas NVNU. Tai yra išorinės priemonės – geliai, kremai ir tepalai, kurie veikia tik skaudamą vietą, o ne visą kūną. 

Kitas  nugaros skausmo  gydymo variantas – ne mažiau veiksmingi, bet saugesni kombinuoti vaistai be NVNU, papildyti šildančiu poveikiu. Paprastai tokie vaistai gerina audinių mitybą ir raumenų aprūpinimą krauju, mažina spazmus ir turi analgetinį poveikį. 

Jei skauda apatinę nugaros dalį, negalite pasilenkti, sunku ilgai sėdėti ir stovėti, kreipkitės į gydytoją – dažnas nugaros skausmas gali būti rimtų problemų požymis. Kuo anksčiau pradėsite gydymą, tuo geresnis bus rezultatas. 

  1. Global Burden of Disease Study C. Global, regional, and national incidence, prevalence, and years lived with disability for 301 acute and chronic diseases and injuries in 188 countries, 1990-2013: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2013. Lancet. 2015; 386(9995): 743-800. doi: 10.1016/S0140-6736(15)60692-4.
  2. Hartvigsen J., Hancock M.J., Kongsted A., Louw Q., Ferreira M.L., Genevay S., Hoy D., Karpinen J., Pransky G., Sieper J., Smeets R.J., Underwood M., Lancet Low Back Pain Series Working Group. What low back pain is and why we need to pay attention. Lancet. 2018; 391(10137): 2356-67. doi: 10.1016/S0140-6736(18)30480-X.
  3. Schmidt C., Raspe H., Pfingsten M., Hesenbring M., Bastel H.D., Eich W., Kohlmann T.  Back pain in the German adult population. Spine. 2007; 37(18): 2005-11. doi: 10.1097/BRS.0b013e318133fad8.
  4. Meucci R.D., Fassa A.G., Faria N.M. Prevalence of chronic low back pain: systematic review. Rev Saude Publica. 2015; 49: 1. doi: 10.1590/S0034-8910.2015049005874.
Prašome įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį ir vaistą vartoti, kaip nurodyta. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti Jūsų sveikatai. Jei simptomai nepraeina ar atsirado šalutinis poveikis, dėl tolesnio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Jeigu įtariate, kad jums pasireiškė šalutinis poveikis, apie jį praneškite savo gydytojui, vaistininkui ar Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos el. paštu: nepageidaujamaR@vvkt.lt arba kitais būdais, kaip nurodyta jos interneto svetainėje www.vvkt.lt. Reklamos teksto parengimo data: 2022m. lapkričio mėn.