Grįžti į straipsnius

Taisyklės, kurios padės išvengti nugaros skausmo 

Rudeniop sodo darbai dažniausiai įsibėgėja. Reikia nuimti derlių, išpjauti sudžiūvusius augalus, sukasti lysves. Tačiau, tokie darbai dažniausiai sukelia tipišką  situaciją: nugaros sustingimą, sąnarių skausmą, pervargimą. 

Norėdami to išvengti, perskaitykite straipsnį. Atrinkome 6 patarimus, kurie padės išvengti apatinės nugaros skausmų net ir po ilgos darbo dienos sode. 

1. Iš anksto apšildykite raumenis 

Aišku, kad dabar darbo sode daug – bet vis tiek nebūtina atlikti žygdarbio ir visa tai padaryti per vieną laisvą dieną. Toks neįprastas krūvis  greitai priveda prie nugaros skausmų paūmėjimo.Todėl pirmiausia reikia paruošti raumenis – kaip ir prieš treniruotę salėje. Tinka įprastas apšilimas: sukamieji rankų ir kojų judesiai, pasilenkimai per liemenį. 

Na, jei galite, palaipsniui didinkite aktyvumą. Nereikia griebti kastuvo anksti ryte – galima pradėti nuo lengvų darbų. Pavyzdžiui, pradžioje apkarpykite aviečių ir serbentų krūmus. 

2. Taisyklingai kelkite svorius 

Jei reikia pakelti bulvių maišą ar kibirą vandens, naudokite tinkamą techniką. Užtenka prisiminti, kaip sportininkai kilnoja svorius – tam jie naudoja ne nugarą, o kojų raumenis, kurie daug galingesni ir efektyviau atlaiko krūvį. 

Tiesiog sulenkite kelius, pritūpkite, suimkite svorį, traukite link savęs ir keldami svorį ištieskite kojas. Ši technika padės išvengti daugelio nugaros problemų. 

Svarbu vengti staigių judesių ir viską daryti sklandžiai, neskubant ir nesisukant. Jei įmanoma, sunkų daiktą geriau padalinti į dalis ir perkelti per kelis kartus. 

3. Pasirinkite patogią laikyseną 

Po ilgo darbo sode, jaučiate traukiantį skausmą apatinėje nugaros dalyje ir tiesiog negalite ištiesinti nugaros? Dėl visko kalta netinkama laikysena – daugelis apvalia nugara linksta prie lysvių, palikdami tiesias kojas ir taip stovi ilgą laiką. Todėl, jei labai ilgai išbūnate tokioje „sulenktoje“ būsenoje, raumenys „prisimena“ šią padėtį – atsiranda spazmai ir skausmas. 

Labai svarbu išlaikyti kuo tolygesnę nugaros padėtį. Pavyzdžiui, galite dirbti atsiklaupę ant kelių, po jais padėję ką nors minkšto. Kitas variantas – dirbti sėdint ant nedidelio suoliuko. 

4. Venkite hipotermijos 

Oras gali būti permainingas. Ryte švietė saulė, todėl lengvai apsirengiau ir išėjau į sodą. O po pietų pakilo vėjas ir po aktyvaus darbo šlapią nugarą perpūtė skersvėjis. Todėl galimas raumenų skaidulų uždegimas: atsiranda miozitas, dėl kurio juntami aštrūs “šaudantys” skausmai nugaroje. 

Tokiu atveju verta nuolat stebėti orą ir pasirinkti tinkamus drabužius – pajutus pirmuosius vėjo ar šalčio požymius, apsirenkite ką nors šilto. Taip pat galite apvynioti apatinę nugaros dalį - geriau šiek tiek prakaituoti, nei vėliau kovoti su nugaros skaismais. 

5. Dirbdami darykite pertraukas  

Svarbu apskaičiuoti savo jėgas ir žinoti normą – geriau dirbti saikingai, nei surengti tikras „lenktynes“ ir dienos pabaigoje pargriūti su skaudančia nugara. 

Būtina kaitalioti darbą ir poilsį – kas 30–45 minutes darykite 5–10 minučių pertraukas. Gerai, jei per dieną galite atlikti įvairius darbus, keisdami kūno padėtį - sėdėdami, stovėdami ar klūpėdami. Tai padės išvengti statinių pozų, kurios perkrauna stuburą ir sąnarius. 

6. Pasirinkite tinkamą čiužinį 

Paprastai į vasarnamį ar sodo namelį atnešama viskas, kas sena ir nereikalinga, įskaitant seną čiužinį, ant kurio nakvojate. Tačiau nuo jo kokybės priklauso nugaros sveikata ir galimybė atsipalaiduoti naktį po sunkios darbo dienos sode. 

Šiek tiek patarimų renkantis čiužinį: jis turi būti tvirtas – dėl to stuburas įgauna natūralią padėtį. O norėdami patogiai miegoti, ant viršaus galite pakloti minkštą antklodę ar antčiužinį. 

Ką daryti, jei vis tiek skauda nugarą? 

Tokiu atveju svarbu baigti bet kokius darbus ir suteikti nugarai ramybę bent 2-3 dienoms. Nieko baisaus per šį laiką sode nenutiks, tačiau nemalonių komplikacijų pavyks išvengti. 

Norėdami palengvinti  ūmų sąnarių ir raumenų skausmą, galite pasitepti  šildančiais tepalais, kuriuose  yra bent kelios veikliosios medžiagos kaip antai: 

nonivamidas (aitriosios paprikos sintetinis analogas) mažina skausmą ir plečia odos kraujagysles, todėl pasitepus tepalu atsiranda šilumos pojūtis; 

dimetilsulfoksidas pasižymi priešuždegiminiu ir nuskausminančiu poveikiu, taip pat skatina likusių vaisto komponentų prasiskverbimą per odą į skausmo židinį; 

benzilo nikotinatas plečia kraujagysles ir gerina kraujotaką; 

terpentinas ir kamparas papildomai gerina kraujotaką, mažina skausmą. 

​ 

Prašome įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį ir vaistą vartoti, kaip nurodyta. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti Jūsų sveikatai. Jei simptomai nepraeina ar atsirado šalutinis poveikis, dėl tolesnio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Jeigu įtariate, kad jums pasireiškė šalutinis poveikis, apie jį praneškite savo gydytojui, vaistininkui ar Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos el. paštu: nepageidaujamaR@vvkt.lt arba kitais būdais, kaip nurodyta jos interneto svetainėje www.vvkt.lt. Reklamos teksto parengimo data: 2022m. lapkričio mėn.