Grįžti į straipsnius

Kaip išgyventi rudenį be nugaros ir kaklo skausmų: 4 „ne“ 

Atėjus šaltiems orams, daugelis pradeda skųstis nugaros, kaklo, kojų ir rankų skausmais. Tam gali būti daug priežasčių – nuo ​​hipotermijos iki aktyvumo stokos. 

Kad juntamas skausmas jūsų nevargintų, svarbu laikytis kelių taisyklių. Šiame straipsnyje papasakosime, kokie 4 „ne“padės išvengti nugaros ir kaklo skausmų. 

1. Venkite hipotermijos 

Kodėl tai svarbu? Po šiltos ir sausos vasaros gali būti sunku prisitaikyti prie besikeičiančių orų. Tačiau ruduo gali būti klastingas – šviečia saulė, bet iš tikrųjų lauke šalta ir pučia vėjas. Netinkamai apsirengus, galima susirgti miozitu – raumenų uždegimu, dažniausiai nugaros ar kaklo srityje. Miozitas atsiranda dėl staigaus temperatūros kritimo, skersvėjų. Jam būdingas aštrus, kartais „šaudantis“skausmas. 

Kaip galima apsisaugoti? Tai taip paprasta, tik reikia apsirengti pagal orą. Net jei atrodo, kad lauke šilta, geriau su savimi pasiimti šiltą striukę. Taip pat svarbu, kad būtų apsaugota nugara ir kaklas – striukė turi dengti apatinę nugaros dalį, o gerklę geriau apsaugoti skarele ar šaliku. 

Taip pat svarbu vengti skersvėjų. Jei kambaryje šilta, o pro atvirą langą iš gatvės pučia silpnas vėjelis, atsiranda temperatūros kontrastas, dėl kurio gali išsivystyti vietinė hipotermija. Ir dėl to gali skaudėti nugarą ir kaklą 

2. Nepamirškite aktyviai judėti 

Kodėl tai svarbu? Jei vasarą vaikščioti, važinėti dviračiu ir sportuoti lauke buvo savaime suprantamas dalykas, tai atėjus šaltiems orams, norisi kuo ilgiau pabūti lovoje. Tačiau kuo mažiau judame, tuo greičiau silpsta mūsų raumenys ir sąnariai. Tai reiškia, kad bet kokį bandymą judėti gali lydėti nugaros, kaklo, kojų ir rankų skausmai. 

Ką galima padaryti? Pradėkite nuo nedidelės fizinės veiklos. Pavyzdžiui, užuot važiavę į parduotuvę, geriau pasivaikščiokite pėsčiomis, o užuot pakilę liftu, lipkite laiptais. Net paprastas  buto valymas taip pat yra veikla. 

Darbe taip pat verta kuo daugiau judėti – pavyzdžiui, daryti pertraukas, kas valandą pasimankštinti,pasivaikščioti per pietų pertrauką, o ne visą laiką sėdėti prie kompiuterio. 

3. Laikykitės dietos 

Kodėl tai svarbu? Rudenį dažniausiai norisi kažko itin sotaus – nuo ​​šokolado ir pyragų iki mėsainių ir gruzdintų bulvyčių. Kai kurių tyrinėtojų teigimu, viskas priklauso nuo instinktų. Kuo mažiau saulės, tuo mažiau laiko maisto gamybai. Todėl reikia kuo greičiau jo gauti ir suvalgyti - kitaip neužteks energijos. Taigi, lengviausias būdas yra valgyti ką nors riebaus ir turinčio daug angliavandenių: greito maisto, saldumynų, miltų. 

Tokia mityba kartu su aktyvaus judėjimo sumažėjimu, lemia svorio padidėjimą. Susidaro užburtas ratas: sunku judėti su antsvoriu, o fizinio krūvio trūkumas lemia dar didesnį nutukimą. 

Ką galima padaryti? Stebėkite savo mitybą. Žinoma, gali būti sunku atsisakyti įvairių skanėstų, todėl galite pabandyti riboti jų suvartojimą. Taip pat galite valgyti daugiau  sezoninių daržovių ir vaisių, kurių rudenį apstu. 

Nepamirškite apie pakankamą vandens kiekį – jis palengvina kraujotaką ir padeda aprūpinti deguonimi bei maistinėmis medžiagomis visus organus ir sistemas, įskaitant raumenis. 

4. Neignoruokite apsilankymų pas gydytoją 

Kodėl tai svarbu? Nugaros ir kaklo problemos gali atsirasti dėl įvairių priežasčių – nuo ​​netinkamos kūno padėties miegant ar dirbant iki traumų ar rimtų ligų, tokių kaip išvarža ar net vidaus organų uždegimas. Tik gydytojas galės parinkti tinkamą gydymą – pavyzdžiui, esant raumenų skausmams, gali būti masažas, fizioterapija ar net vaistai. 

Ką galima padaryti? Pas specialistą apsilankykite ne tik tada, kai jau skauda nugarą ar sprandą, bet ir profilaktiškai – bent kartą per metus. Ši priemonė padės išvengti ligų atsiradimo. 

Profilaktiškai galite eiti į masažą – atpalaiduoja raumenis, vadinasi, juos mažiau skauda. Tačiau, prieš pradedant masažus, svarbu pasitarti su specialistais – sergant kai kuriomis nugaros ir kaklo ligomis masažas nerekomenduojamas. 

Ką daryti, jei prasidėjo ūmus kaklo ar nugaros skausmas? 

Galite padėti sumažinti raumenų skausmus naudodami šildančius tepalus. Štai jų privalumai: 

Kai kurių gydomųjų tepalų sudėtyje yra nonivamido - kapsaicino analogo. Nonivamidas mažina skausmą ir plečia kraujagysles. Todėl užtepus tepalą, jaučiama šiluma. 

Be nonivamido, sudėtyje gali būti dar 4 veikliosios medžiagos - dimetilsulfoksidas, benzilnikotinatas, terpentinas ir kamparas. Jos suteikia priešuždegiminį ir nuskausminantį poveikį, gerina kraujotaką ir efektyviai slopina ūmų kaklo ir nugaros skausmą. 

Prašome įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį ir vaistą vartoti, kaip nurodyta. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti Jūsų sveikatai. Jei simptomai nepraeina ar atsirado šalutinis poveikis, dėl tolesnio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Jeigu įtariate, kad jums pasireiškė šalutinis poveikis, apie jį praneškite savo gydytojui, vaistininkui ar Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos el. paštu: nepageidaujamaR@vvkt.lt arba kitais būdais, kaip nurodyta jos interneto svetainėje www.vvkt.lt. Reklamos teksto parengimo data: 2022m. lapkričio mėn.