Grįžti į straipsnius

Kaip susidoroti su stipriais kaklo ir nugaros skausmais

Nugaros ar kaklo skausmas visada atsiranda per staiga ir netinkamu laiku. Tai paverčia gyvenimą kančia, išmuša iš įprasto ritmo ir lieka tik vienas noras: atsigulti ir nejudėti.

Straipsnyje pateikiami  5 būdai, kurie gali padėti sumažinti skausmą:

Uždėkite šildantį/šaldantį kompresą*

Ant skaudamos nugaros ar sprando uždedamas šildomasis kompresas. Užtenka palaikyti 15-20 minučių, kad raumenys sušiltų ir atsipalaiduotų. Tai malšina spazmus ir mažina skausmą.

Čia nėra universalių rekomendacijų, kas labiausiai tinka jūsų  savijautai, pavyzdžiui, jei skauda kaklą, galite pabandyti uždėti ne tik šildantį, bet ir šaldantį kompresus. Bet nugarai šis būdas netinka – čia raumenys yra giliau, todėl šaltis jų tiesiog nepasieks per 15-20 minučių, tačiau kils pavojus nušalti odą.

*yra kontraindikacijų, prieš naudodami šį metodą pasikonsultuokite su specialistu

Kitas skausmo gydymo būdas yra išsimaudyti karštoje vonioje. Jis veikia taip pat, kaip kompresas – kūnas sušyla, o raumenys atsipalaiduoja (prieš naudojant šį metodą, rekomenduojama pasikonsultuoti su specialistu).

Naudokite specialų tepalą

Skausmui malšinti galite naudoti tepalus, kurie yra sukurti specialiai tokio pobūdžio skausmui malšinti. Ypač tinka šildantys tepalai, kurių sudėtyje yra medžiagų, kurios turi kraujagysles plečiantį ir dirginantį poveikį nervų galūnėms, todėl turi vietinį dirginantį, hipereminį ir analgezinį poveikį. Dėl vietinio odos sudirginimo pakinta kraujotaka ir selektyviai sumažėja tų pačių nugaros smegenų segmentų inervuotų vidaus organų trofizmas. Papildomas dirginimas atitinkamame nugaros smegenų segmente sukelia papildomą antinociceptinės sistemos suaktyvėjimą, kuris neleidžia skausmo impulsams patekti į smegenų žievę ir pagerina skausmo toleravimą.

Tokių tepalų poveikis yra susijęs su unikalia sudėtimi – juose gali būti net keletas veiklųjų  medžiagų specialiai parinktomis dozėmis, tokių kaip:

  • Nonivamidas  - mažina skausmą ir plečia odos kraujagysles.
  • Dimetilsulfoksidas - pasižymi priešuždegiminiu ir analgeziniu poveikiu, taip pat skatina likusių vaisto komponentų prasiskverbimą per odą iki skausmo šaltinio.
  • Benzilnikotinatas -  plečia kraujagysles ir gerina kraujotaką.
  • Terpentinas ir kamparas - gerina kraujotaką ir mažina skausmą.

Svarbu tinkama  mityba

Pasirodo, kai kurie maisto produktai gali padėti sumažinti raumenų skausmą, todėl svarbu stebėti savo mitybą – ne tik skausmo paūmėjimo  metu, bet ir kasdieniame gyvenime. Norėdami palengvinti uždegimą, galite valgyti maistą, kuriame gausu:

  • Kalis – avokadas, špinatai, bananai, avižos, žirniai, bulvės.
  • Magnis – moliūgai, rūgštynės, riešutai (anakardžiai, migdolai, pušies riešutai), javai (grikiai, miežiai, kviečiai).
  • Omega-3 riebalų rūgštys – jūros žuvis (skumbrė, lašiša), augaliniai aliejai (sėmenų, riešutų, sojų pupelės).
  • Antioksidantai – džiovintos slyvos, razinos, baklažanai, vyšnios, žalioji arbata.

Atkreipkite dėmesį, kad kai kurie  produktai gali sukelti alerginę reakciją, todėl turėtumėte pasikonsultuoti su specialistu.

Kreipkitės į gydytoją

Atsiradus pirmiesiems skausmo simptomams, reikia kreiptis į gydytoją, kad būtų nustatyta priežastis ir paskirtas gydymas. Juk ūmūs nugaros ir kaklo skausmai gali atsirasti dėl įvairių priežasčių – nuo ​​netinkamos kūno padėties miegant ar dirbant, iki traumų ar rimtų ligų, tokių kaip išvarža ar net vidaus organų uždegimas.

Tik gydytojas gali pairinkti tinkamą gydymą. Pavyzdžiui, esant raumenų skausmui, tai gali būti masažas ir fizioterapija.

Subalansuotas fizinis aktyvumas

Esant ūmiam nugaros skausmui, žmogus dažniausiai net negali pajudėti ar kvėpuoti – taigi, apie jokius fizinius pratimus nėra kalbos. Tačiau, ilgas gulėjimas lovoje irgi žalingas – raumenys nusilpsta, o kai pagaliau pradedate judėti, didėja apkrova ir dėl to iš naujo ima skaudėti nugarą.

Todėl, esant ūminiam skausmui, galite pailsėti dieną ar dvi, o tada grįžti prie kasdienės veiklos. Svarbu nekelti svarmenų, nedaryti nereikalingo lenkimo ir sukimosi, o tiesiog -  saikingai judėti: vaikščioti, atsargiai dirbti buities darbus. Paklauskite savo gydytojo, ar jau  galite pradėti mankštintis ir kiek mankštintis rekomenduojama.

Lengvas tempimas ir joga padeda pašalinti perteklinę raumenų įtampą, gerina kraujotaką ir malšina skausmą. Prieš pradedant treniruotes, rekomenduojama pasikonsultuoti su specialistu.

Prašome įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį ir vaistą vartoti, kaip nurodyta. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti Jūsų sveikatai. Jei simptomai nepraeina ar atsirado šalutinis poveikis, dėl tolesnio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Jeigu įtariate, kad jums pasireiškė šalutinis poveikis, apie jį praneškite savo gydytojui, vaistininkui ar Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos el. paštu: nepageidaujamaR@vvkt.lt arba kitais būdais, kaip nurodyta jos interneto svetainėje www.vvkt.lt. Reklamos teksto parengimo data: 2022m. lapkričio mėn.