Grįžti į straipsnius

Kaip išsirinkti tinkamą šildomąjį tepalą sportui?

Sportininkai žino, kad raumenų skausmas po treniruotės yra dažnas reiškinys, ypač grįžus į sportą po pertraukos ar išbandant naują pratimą.  

Raumenims atsigauti reikalingas laikas, todėl patartina daryti pertrauką. Tačiau yra dar vienas būdas, kuris paspartins jų pailsinimo ar sveikimo bei skausmo sumažinimo procesą – naudokite gydomuosius šildomuosius tepalus! 

Kodėl jie reikalingi? 

Intensyviai sportuojantys žmonės šildomuosius tepalus naudoja šiais atvejais: 

  • Skausmui malšinti. Treniruotės metu gali būti sužalotos raumenų skaidulos, tačiau diskomfortas ir sustingimas pasireiškia ne tą pačią dieną, o po kurio laiko. Taip atsiranda sindromas, vadinamas uždelstu raumenų skausmu (DMP). 
  • Raumenų apšildymui prieš treniruotę. Tepalas padeda juos sušildyti, kad raumenys taptų elastingesni, pasiruošę mankštai ir apsaugoti nuo mikrotraumų. 

Kaip veikia šildantys tepalai? 

Šių tepalų sudėtyje yra medžiagos, kurios veikia raumenų audinį ir turi šildomąjį bei atpalaiduojantį poveikį. Todėl plečiasi kraujagyslės, suaktyvėja kraujotaka, pagreitėja medžiagų apykaita audiniuose. Tas pats nutinka apšilus prieš treniruotę ar sportinio masažo metu. 

Jei po mankštos tepate šildomaisiais tepalais skaudančius raumenis, diskomfortas gali praeiti greičiau.  

Kas jie tokie? 

Šildomųjų tepalų sudėtyje gali būti įvairių komponentų, tačiau dažniausiai tai yra medžiagos, turinčios intensyvų šildomąjį poveikį, t.y. kapsaicino analogai. Pavyzdžiui - nonivamidas, kuris mažina skausmą ir plečia odos kraujagysles, todėl užtepus tepalą jaučiamas šilumos pojūtis. 

Be to šildomuosiuose tepaluose gali būti ir daugiau veikliųjų medžiagų, kurios sustiprina ir papildo viena kitos veikimą, kaip antai: 

  • Dimetilsulfoksidas, kuris pasižymi priešuždegiminiu ir analgeziniu poveikiu - skatina kitų vaisto komponentų prasiskverbimą per odą iki skausmo šaltinio. 
  • Benzilnikotinatas - plečia kraujagysles ir gerina kraujotaką. 
  • Terpentinas ir kamparas - papildomai gerina kraujotaką, mažina skausmą. 

Dėl šių komponentų tokie vaistai turi nuskausminantį bei šildomąjį poveikį ir gali padėti kai po treniruotės atsiranda mikrotraumų ir/ar pasireiškia raumenų uždegimas su uždelstu raumenų skausmu. 

Prašome įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį ir vaistą vartoti, kaip nurodyta. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti Jūsų sveikatai. Jei simptomai nepraeina ar atsirado šalutinis poveikis, dėl tolesnio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Jeigu įtariate, kad jums pasireiškė šalutinis poveikis, apie jį praneškite savo gydytojui, vaistininkui ar Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos el. paštu: nepageidaujamaR@vvkt.lt arba kitais būdais, kaip nurodyta jos interneto svetainėje www.vvkt.lt. Reklamos teksto parengimo data: 2022m. lapkričio mėn.